Cit pro sebe

Jedlé plevele

(ne)obyčejný plevel

Víte, co za (ne)obyčejný plevel roste všude kolem nás na loukách, zahradách a podél cest? Víte, že některé z nich jsou, zcela právem, označeny za domácí superpotraviny? Nabízím výpravu za poznáním jedlých divokých rostlin. Ochutnáte jídla z nich připravená. Ráda Vám pomohu rozpoznat jedlé plevele a květy v jejich fázích růstu. Někdy je známe jako velké a nepoznáme je malé, nebo naopak. Cestou si ukážeme nejrůznější rostliny vhodné k jídlu, k pití i k pečení a k detoxikaci našeho těla. 

ochutnávka hotového jídla

Součástí vycházky je malá ochutnávka hotového jídla z plevelů  doma připraveného.  Z mnohaleté zkušenosti vím, že chutnají mužům i dětem. Divoké rostliny byly výživnou zeleninou našich předků. Jsou plné vitamínů, minerálů, enzymů, živin. Obsahují řadu prvků, které v konvečně pěstované zelenině nenajdete.  Budete překvapeni delikátní chutí bršlice, ptačince, šťovíku, květy šťavele, hluchavek, fialek a dalších…

od polévky až po dezert

Z divokých rostlin připravíte celé menu od polévky až po dezert. Jenom potřebujete znát jak vypadají.Můžeme je použít ve formě čerstvých bylinných čajů nebo si je nakrájet do salátů, polévek nebo pomazánek, špenátů,  jako oblohu. Jsou skvělé na SMOOTHIE. Vždy čerstvé a živé! Duben a květen jsou měsíce hojnosti čerstvé a nechemické zeleniny. Sběrem si vyčistíte hlavu i tělo.
P.S.  Jedlé kurzy dělám od r. 2012. 
 
Většinu kurzů dělám přes Naučmese, zde si také přečtete Ozvěny účastníků. 

Napsali o mně

V časopise Žena a život 10/2023 byl se mnou uveřejněn rozhovor s názvem: Mnoho superpotravin u nás roste jako plevel. Přečíst si jej můžete zde.

Semináře a kurzy

Pro agenturu Green Cat jsem připravila večer s Jedlým plevelem a bílím. 

NEVÁHEJTE MNE KONTAKTOVAT POKUD VÁS NĚCO ZAJÍMÁ A POTŘEBUJETE SE NA NĚCO ZEPTAT!
DOTAZY A OBJEDNÁVKY: TEL. 721 734 816 EMAIL: veravackarova@centrum.cz

Hodnocení klientek

Dojmy účastníků vycházek za poznáním

Je fajn, že se kurzy s touto tematikou

objevují na vašem webu. Dnes je velmi oblíbené téma zdokonalování technologií, přitom často zapomínáme na svůj vztah k přírodě a také na své vlastní „biotechnologie“. Je dobré (a životně důležité) tyto dva směry skloubit dohromady. 

Táňa
duben 2023
Výborný kurz

Dozvěděla jsem se mnoho o jedlém „plevelu“. Procházka krásným místem, mnoho chutí přírody. Suprová lektorka a parta žen, co se sešla. Byl to poučný i relaxační zážitek. Určitě doporučuji. 

Šárka
duben 2023
Kurz byl na krásném místě

přálo nám počasí a bylinkový piknik mě úplně uchvátil. Jídlo připravené z bylinek tak výborné, jednoduché a velice chutné. Ochutnávku bylinek přímo z louky a ze stromů to jsem ještě nezažila. Díky Věře jsem si vyrobila své první bylinkové máslo. Děkuji. 

Jana
duben 2023
Tvoje chutě mají pro mě šmrnc!

Já si třeba si ráda zavzpomínám na ty plevelová jídla a jednoduché salátky u tebe, kuře s mateřídouškou a paprikami, ale paměť někdy selže a často sklouzávám ke svým stereotypům. Tvoje chutě mají pro mě šmrnc!

Klára H.
2019
Moc děkuji za krásný půlden

Jedlé plevele a květy na našem talíři, vycházka + piknik  

Moc děkuji za krásný půlden, úplně jsem vypla, vyčistila hlavu a hned večer uvařila čočku s květy:) 

Dita
23. 4. 2016
Dnešní výprava byla moc fajn

Milá Věro,

Dnešní výprava byla moc fajn. Ještě dnes jsem uvařila bezvadnou večeři s „plevelem“. Prostě mi nedá, abych označení plevel nedala do uvozovek. Všichni jsme byli spokojeni. Jsi bezvadná inspirativní osobnost, díky za to!

Zuzana
2016
Trhání jídla přímo na louce nebo u potoka je prostě úžasná věc

Jak procházka Divokou Šárkou s poznáváním zajímavých a chutných rostlinek a míst, kde se vyskytují, tak vaše předchozí akce s povídáním o jedlých plevelích měly pro mě moc příjemnou atmosféru. Bylo to takové přirozené učení se něčemu novému a milé i díky vzájemnému sdílení zkušeností a dojmů účastníků. Z přednášky mám spoustu poznámek, čemuž jsem ráda, protože to bylo mnoho nových informací, a z procházky mám navíc spoustu zážitků – trhání jídla přímo na louce nebo u potoka je prostě úžasná věc:-) A i když jsem před tím některé rostliny znala, tak se teď dívám jinýma očima. Jdu po městě (v centru!) a všimnu si – jé, tamhle roste ptačinec, a tady to je česnáček! Na chalupě jsem měla zase úplně jiný prožitek při odplevelování záhonu s bramborama – díky nedávno navršeným brázdám jsem našla spoustu vybělených pampeliškových listů a lodyh – jsou opravdu moc dobré! Hned to bylo zábavnější.. Pak stačilo zajít ke kompostu pro bršlici a kopřivy a mohla jsem jít vařit:-) Vyzkoušela jsem (úspěšně) několik vašich receptů a zkouším sama tvořit – např. přidám drobně nakrájenou bršlici a kopřivu do miso polévky. A hodně si zdobím pití i jídlo kvítky – prostě pro radost.. Děkuji vám za úžasnou inspiraci a těším se na vaši další akci!

Mohu vám říct, že sestra byla nadšená, stejně jako Agátka, která natrhané rostlinky po procházce sama dobrovolně roztřídila! A taky prý běhala po louce a zkoušela, který květ pampelišky je sladší..:-)

Ivana
květen 2015
...a doslova mi otevřela nový svět

Už léta jsem plánovala dozvědět se více o jedlých rostlinách a nakoupila jsem si i pár knih. Ale procházka Věry Váčkářové předčila veškerá moje očekávání a doslova mi otevřela nový svět. Umět nacházet v přírodě tolik krásy a chutí „jen tak“ je úžasně přirozený pocit a společné ochutnávání a poznávání jedlých dobrot na louce ve skupině příjemných lidí je doslova iniciační zážitek. A paní Věra je prostě báječná. Nasbírané rostliny jsem doma v kuchyni v následujících dnech všechny zpracovala a staly se navždy samozřejmou součástí mého jídelníčku.  

Mějte se náramně a ještě jednou mnohokrát děkuju! 🙂

Petra Svoboda
květen 2015